Rodičovská odpovědnost a styk dítěte s rodičem v období koronaviru

ilustrační obrázek

Ne všechny rodiny žijí spolu, pokud se partneři či manželé rozvedli (rozešli) a mají děti, většinou probíhá styk s dětmi dle jejich dohody nebo na základě rozsudku soudu. Bohužel v obodbí koronaviru toho rodiče často využívají a dochází k zamezení styku s dítětem jednomu z rodičů. Jak to tedy je? Nutno podotknout,  že rodičovská odpovědnost náleží oběma rodičům stejně a to i v případě že je dítě svěřeno jednomu z rodičů.  Primárně je tedy na domluvě rodičů, jak styk dítěte budou uskutečnovat. Pokud se řídí dle rozhodnutí soudu a mají styk upravený měli by rozhodnutí dodržovat a to i v době kdy zde je koronavirus. 

Pokud jeden z rodičů je v nařízené karanténě pak samozřejmě by měl dodržovat pravidla nařízené praktickým lékařem a hygienou a zůstat v karanténě. Po skončení karantény již kontakt s dítětem může probíhat normálně. Po dobu nařízené karantény může rodič využívat telefonickou komunikaci a nebo video hovor s dítětem a druhý rodič by mu toto měl umožnit.  Pokud je to nezbytné, rodič se může nechat testovat a zajistit si tak, že jeho výsledky ohledně nákazy jsou negativní. 

Rodiče se často domnívají, že v době nákazy může OSPOD – oddělení sociálně právní ochrany dětí kontrolovat a zasahovat zda je jeden z rodičů nakažný nebo nikoliv. Toto ovšem není úkol orgánu OSPOD ani v jejich možnostech. Je tedy zcela zbytečné chtít po sociálních pracovnicích, aby prověřily, zda  je či není dotyčný rodič nakažen, a na základě tohoto styk realizovat.  Nedůvodné bránění ve styku rodiči s dítětem je trestné, jelikož dochází k maření soudního rozhodnutí. Proto se vždy rodiče mají řídit rodičovskou odpovědností a láskou k dítěti,  které pokud má s rodičem se kterým nežije hezký vztah a vazbu,  měl by být tento styk realizován i v době koronaviru.

PS: Tento můj článek naleznete k přečtení také zde.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp