Adopce, aneb víme co vše obnáší?

ilustrační obrázek

Víme co obnáší adoptovat dítě? Adopce je něco jiného než pěstounská péče. Když si adoptujete dítě, je vaše a příjmáte za dítě veškerou zodpovědnost,  jste jeho rodičem. Adoptované dítě získává vaše příjmení, jste uvedeni v rodném listě dítěte, může po vás dědit i vám dělat dluhy. 

A kdo si může dítě adoptovat? Manželé, partneři,  ale i žena sama bez partnera, pokud je schopná sebe i dítě zabezpečit. V dnešní době již žena nepotřebuje manželství ani partnerství, aby si mohla dítě adoptovat. 

Pokud žena není vdaná a žije s přítelem, pak potřebuje souhlas partnera s adopcí. To však pouze pokud spolu partneři tvoří společnou domácnost. Partner pak musí projít školením spolu s žadatelkou o adopci a též doručit potvrzení o výši příjmu a zdravotním stavu.  To samozřejmě musí i žadatelka. Formulář o adopci si žadatelé stáhnou na úřední desce jakéhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností, tedy tam, kde mají oddělení péče o dítě,  zvané též OSPOD. Na jejich stránkách je volně formulář ke stažení a je jedno jaký použijete. Po vyplnění formulářů, dodání lékařské zprávy a všech podrobností,  žadatelé o adopci žádost doručí osobně či poštou na adresu tohoto úřadu. Pak se jen čeká,  až Vás někdo zavolá či písemně vyzve na schůzku. Vždy doručíte formuláře tam, kde máte trvalé bydliště. 

Doporučuji však všem si na úřad nejprve zavolat a sjednat schůzku se sociální pracovnicí, oddělení péče o dítě – náhradní rodinné péče, která si s vámi domluví termín a osobně Vám vše vysvětlí. 

Samotný proces adopce trva většinou rok (než vše vyřídíte, projdete kurzem pro budoucí osvojitele a než se najde děťátko).

Někdy tomůže trvat déle a někdy překvapivě rychle. Dítě které k Vám přijde nikdy nebude z vašeho okruhu bydliště ani kraje, okresu. Vždy se hledá dítě z jiné části, než žijí potencionální žadatelé. 

Tak hodně štěstí při daru nového života dětem, které potřebují rodinu a jsou opuštěné.

A mé otázky na závěr zní, ,,Máte zkušeností s adopcí? Případně adoptovali by jste si dítě? Pokud ano,  z jakého důvodu“?

PS: Tento můj článek naleznete k přečtení také zde.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp